Skip to main content

BADANIA WERYFIKACYJNE NA SUWALSZCZYŹNIE 1

Autor: 22 listopada, 20229 czerwca, 2024Aktualności, Archeologia
Mimo, że Suwalszczyzna okryła się już zimową pierzynką, w nas ciągle gorące są wspomnienia upalnego sierpnia, kiedy to z wrodzonym entuzjazmem, zorganizowaliśmy wykopaliska w urokliwej miejscowości Dzierwany.

Wedle dokumentacji konserwatorskiej znajdują się tam dwa stanowiska archeologiczne wpisane do rejestru (czyli objęte najwyższą formą ochrony obowiązującą w Polsce) – grodzisko i kurhany. Naszym zadaniem było ustalenie czy aby na pewno grodzisko jest grodziskiem, a kurhany kurhanami! W mądrym zaplanowaniu wykopów i odnalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania, pomógł cały wachlarz – wykonanych wcześniej – pomiarów geofizycznych. Realizacja badań weryfikacyjnych to dla nas kolejna nowa umiejętność. A my lubimy uczyć się nowych rzeczy. Chociaż nie mniejsza radość przychodziła po wykopie, bo nagrodą za męczącą pracę była kojąca kąpiel w krystalicznie czystym jeziorze Hańcza! To wyśmienite wspomnienie jest w sam raz na ubarwienie listopadowej rzeczywistości.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dodaj komentarz