Skip to main content

Gramy w „Prapuszczę”, czyli co słychać na froncie edukacji

Autor: 4 listopada, 202422 listopada, 2024Aktualności, Edukacja

Nadeszła jesień, w powietrzu czuć już zimę, a my prace terenowe powoli zamieniamy na prace gabinetowe. Nie oznacza to jednak, że siedzimy wyłącznie na miejscu! Od początku nowego roku szkolnego przemierzamy region Puszczy Boreckiej z zajęciami edukacyjnymi.

Odwiedzamy szkoły podstawowe z powiatów oleckiego, gołdapskiego, węgorzewskiego i giżyckiego, które sąsiadują z Puszczą. Opowiadamy o archeologii i o naszych znaleziskach. A punktem kulminacyjnym jest możliwość wcielenia się w badacza tropiącego zagadki przeszłości.

Podczas warsztatów, uczniowie, podzieleni na drużyny, przyjmują role pracowników na wykopaliskach, fotografów, antropologów, konserwatorów, intendentów i innych postaci. Wspólnie odkopują kolejne obszary, odkrywając obiekty archeologiczne, takie jak: relikty domów, jamy śmietniskowe i zasobowe, groby ciałopalne, kurhany, a nawet groby końskie! Pomiędzy tym wszystkim uczestnicy mogą znaleźć zabytki bałtyjskie – zapinki, naczynia, noże, osełki, paciorki, grzebienie. Wszystkie przedmioty znajdowane przez graczy nawiązują do odkryć z wykopalisk naszej Fundacji.

Celem rozgrywki jest zebranie jak największej liczby punktów wiedzy – to ona jest tutaj najważniejsza! Zdobywając ją, uczniowie zmagają się z tymi samymi problemami, co archeolodzy na wykopie: w którą stronę kopać, jak dokończyć obiekt, aby zdobyć możliwie dużo informacji, jak wytypować miejsce, gdzie mogą znajdować się artefakty. Bawimy się świetnie – a entuzjazm uczestników jest dla nas sygnałem, że oni również. 🙂

Za nami już prawie dwadzieścia dni zajęć – a przed nami jeszcze kilkadziesiąt. Działamy przez cały rok szkolny!

……………………………………………………..
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Dodaj komentarz