Skip to main content

Jesienne pobieranie próbek do badań laboratoryjnych!

Autor: 4 listopada, 202422 listopada, 2024Aktualności, Archeologia

Podczas ostatnich badań wykopaliskowych pobieraliśmy też próbki gleby do badań palinologicznych.

A cóż to palinologia? To nauka badająca tzw. palinomorfy, czyli ziarna pyłku (niewidoczne gołym okiem twory u roślin nasiennych niezbędne do ich rozmnażania) i zarodniki roślin (to twory roślin niższych tj. mszaków i paprotników oraz grzybów niezbędne im do rozmnażania bezpłciowego). Palinolodzy identyfikują palinomorfy poprzez np. ich kształty, rozmiary, strukturę, liczbę, a wynikiem może być dopasowanie od rodziny do nawet do gatunku danej rośliny!

Te badania umożliwiają m.in. rekonstrukcję dawnego środowiska naturalnego, zmian klimatu, skali przekształcenia krajobrazu przez człowieka, czyli ustaleń szerokopojętej archeologii środowiska. Próbki mogą pochodzić z warstw kulturowych i obiektów na stanowisku archeologicznym lub z torfowisk i dawnych jezior. U nas pobierane były te drugie pod czujnym okiem prof. dr hab. Mirosławy Kupryjanowicz i dr Magdaleny Fiłoc z Katedry Paleobiologii Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Obecnie te próbki jak i inne, które pobieraliśmy przez cały sezon wykopowy trafiły do poszczególnych badaczy i laboratoriów. Wkrótce okaże się, jakie wyniki nam przyniosą. Będziemy informować, więc obserwujcie nasz profil!

……………………………………………………..
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Dodaj komentarz