Skip to main content

Odkryj z nami przeszłość – nowy projekt edukacyjny

Autor: 2 września, 202110 lutego, 2024Aktualności, Edukacja

Odkryj z nami przeszłość – czyli ruszamy z nowym projektem edukacyjnym

Pandemia – to słowo klucz ostatniego roku. Wdarła się do niemal każdej strefy naszego życia, w tym także do szkół. Tysiące uczniów przez długie miesiące widziało swoich nauczycieli, kolegów i koleżanki wyłącznie na ekranie komputera. Wszyscy starali się odnaleźć w nowej rzeczywistości i zdążyć z programem nauczania w tych niecodziennych realiach.

Teraz, gdy szkoły są otwarte, ruszamy i my! Już od września startujemy z nowym projektem edukacyjnym aktywizującym nie tylko uczniów, ale i innych mieszkańców małych miejscowości na Mazurach (rejon Mrągowa i Szczytna) i Suwalszczyźnie. Naszą misją jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa kulturowego –  i z tą myślą w głowie wchodzimy znów do szkół z naręczem rekwizytów, rekonstrukcji i materiałów edukacyjnych pozwalających skuteczniej i bardziej interesująco zgłębiać najstarsze dzieje regionu.  Tym razem w naszych działaniach wspiera nas Fundacja Edukacja dla Demokracji oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Dziękujemy za zaufanie!

Już w pierwszym, jesiennym semestrze będziemy gościć w dziesięciu szkołach województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Do każdej z placówek przyjedziemy trzykrotnie.

Pierwsze spotkanie pozwoli przenieść uczniów do czasów, gdy Mazurami i Suwalszczyzną władał tajemniczy lud Bałtów, po którym zostały grodziska, kurhany i potłuczone garnki na polach. Będziemy uczyć się czytać krajobraz kulturowy, który uczniowie nierzadko mijają w drodze do szkoły. Przeprowadzone zostaną przy tej okazji także warsztaty z konserwacji ceramiki.

Drugie spotkanie to zapoznanie uczniów ze światem późniejszego średniowiecza, po okresie chrystianizacji. To spotkanie z kulturą rycerską i krzyżakami, którzy pozostawili po sobie monumentalne zamki. W części warsztatowej uczniowie przemienią się w średniowiecznych budowniczych.

Trzecie spotkanie będzie zaproszeniem skierowanym do wszystkich mieszkańców danej miejscowości. Rozegramy grę terenową, podczas której uczestnicy będą rozwiązywać zagadki z przeszłości ukryte w starych przedmiotach. Każda stacja będzie oddzielnym zadaniem, w którym spotkacie się z edukatorem i znajdziecie ciekawe rekwizyty z różnych epok. Kto wykona wszystkie zadania i połączy je w całość, ten odkryje rozwiązanie. Gra dedykowana jest dla uczniów, ich rodziców, starszych kolegów i koleżanek oraz wszystkich mieszkańców, którzy chcą poznać tajemnice historii i sprawdzić się w rozwiązywaniu zagadek. O terminie gry w każdej miejscowości będziemy informować na bieżąco za pomocą plakatów oraz naszych mediów społecznościowych. Aktualny harmonogram znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Do zobaczenia już niebawem! 🙂


Projekt jest finansowany w ramach programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020” utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Dodaj komentarz