Skip to main content

Podsumowanie projektu „Między nami barbarzyńcami – starożytna Polska”

Autor: 30 marca, 202424 kwietnia, 2024Aktualności, Edukacja

W ostatnich latach zrealizowaliśmy szereg działań edukacyjnych w szkołach. Staraliśmy się zawsze odwiedzać placówki w małych ośrodkach, znajdujące się w pobliżu miejsc, w których prowadziliśmy prace archeologiczne.

Tak zaczęła się nasza popularyzatorska obecność na Mazurach i Suwalszczyźnie.Z każdym rokiem staraliśmy się też włączać do kolejnych programów nowe szkoły, rozszerzając swój obszar działania. 

W tym roku szkolnym, dzięki kolejnej współpracy z Fundacją PZU, udało nam się odwiedzić rekordowe 30 szkół! Oprócz placówek z regionów, w których prowadziliśmy badania w przeszłości, odwiedziliśmy też rejon Puszczy Boreckiej, gdzie rozpoczynamy właśnie nowe archeologiczne wyzwania. 

W ramach projektu „Między nami barbarzyńcami – starożytna Polska” przygotowaliśmy grę edukacyjną opowiadającą o pradziejach ziem polskich. W szkolnym programie nauczania niewiele jest miejsca na archeologię, a rozdział dotyczący starożytności skupia się na wielkich cywilizacjach Basenu Morza Śródziemnego. My tymczasem chcieliśmy pokazać, co w czasach rozkwitu Imperium Rzymskiego działo się nad Wisłą. Uczniowie wcielili się w rolę kupców, wędrujących z Akwilei bursztynowym szlakiem aż na Sambię, aby zakupić bursztyn. Opowieść zaprezentowaną w grze oparliśmy na historii rzymskiego ekwity, który za panowania cesarza Nerona wyprawił się przez barbarzyńską Europę aż nad Morze Bałtyckie po owo „złoto północy”. Uczniowie grali w drużynach, w których każdy kierował jedną postacią – mogli zostać centurionami, przewodnikami, lekarzami czy też kartografami rysującymi mapy tych obcych dla Rzymian ziem. Po drodze czekały ich przygody w krajach zamieszkałych przez barbarzyńców – Germanów i Bałtów. A wszystko to po to, aby uzyskać to, co dla każdego kupca było najważniejsze: zysk.

Uczniowie poznali ludy zamieszkujące dzisiejszą Polskę w starożytności, a także zabytki, jakie zawędrowały tu z Rzymu, prawdopodobnie drogą wymiany handlowej, a które dziś archeolodzy znajdują w ziemi – także na Mazurach, w regionach, które badamy. Tymi przedmiotami karawany kupieckie musiały handlować z barbarzyńcami kupując futra i bursztyn – a barbarzyńcy byli wybredni i też potrafili się targować! Uczniowie mieli więc okazję odbycia nie tylko lekcji historii, ale i ekonomii. Rozgrywka w każdej placówce była emocjonująca!

Odwiedziliśmy z grą szkoły w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim: w Spychowie, Jerutach, Nawiadach, Kosewie, Olecku, Świętajnie, Sokółkach, Kowalach Oleckich, Judzikach, Gąskach, Babkach Oleckich, Kruklankach, Wydminach, Pogorzeli, Grabowie, Boćwince, Lisach, Wieliczkach, Jeleniewie, Suwałkach, Płaskiej, Nowince, Janówce, Tajnie Starym, Augustowie, Starym Folwarku, Nowej Pawłówce, Kaletniku, Netcie i Filipowie. Dziękujemy wszystkim placówkom za miłe przyjęcie . 

W ramach projektu zadbaliśmy nie tylko o najmłodszych, ale również o dorosłych miłośników archeologii. W sierpniu przeprowadziliśmy spotkanie dla mieszkańców regionu Puszczy Boreckiej, które odbyło się w sali parafialnej przy kościele w miejscowości Cichy. Mieliśmy okazję przybliżyć metody pracy archeologa, opowiedzieć o starożytnościach ukrytych w lesie i naszych najbliższych planach badawczych. W ramach mini-warsztatów pokazaliśmy też rekonstrukcje zabytków, testowaliśmy modele dawnych wiertarek i krzesiw. Była to też świetna okazja do rozmowy z mieszkańcami – mogli oni zadać swoje pytania odnośnie dziedzictwa archeologicznego swojej okolicy. Frekwencja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania – aż brakowało nam krzeseł!  

W marcu zakończyliśmy projekt. Usiedliśmy do sprawozdań i oczywiście – do nowych wyzwań, zarówno tych z zakresu badań naukowych, jak i popularyzacji nauki. Śledźcie nasze media społecznościowe! Już niebawem zdradzimy szczegóły.


Projekt „Między nami barbarzyńcami – starożytna  Polska” był współfinansowany przez Fundację PZU.

Dodaj komentarz