Skip to main content

„Podziel się swoją historią” – zaczynamy projekt w Pieckach

Autor: 9 kwietnia, 201910 lutego, 2024Aktualności, Edukacja

Nasz tegoroczny projekt edukacyjny rozpoczął się już w marcu. Zaplanowaliśmy szereg różnorodnych wystaw, prelekcji i warsztatów. Najpierw jednak udaliśmy się do Piecek, aby… porozmawiać.

30 marca zaprosiliśmy mieszkańców okolicy na spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz”, podczas którego nie tylko my opowiedzieliśmy o archeologii, ale przede wszystkim oddaliśmy głos naszym gościom. Chcieliśmy poznać historię Piecek, Mojtyn, Mrągowa, Nawiad, Cierzpięt, Krutyni i innych miejscowości z punktu widzenia osób tu zakorzenionych. Tym samym otworzyliśmy w ramach Terry dział etnologiczny! 🙂

A pytań mieliśmy wiele, bo wszak historia Mazur nie jest łatwa: skąd przybyli nowi osadnicy po wojnie? Co się stało z mieszkającymi tu Niemcami i Mazurami? Jaki los wybrali? Dokąd wyjechali i jak się potoczyły ich losy? Jak wyglądało budowanie nowego kawałka Polski po 1945 roku? Jak się zadomowić w nowym miejscu? Czy mieszkańcy zauważali jakieś ślady związane z archeologią okolicy? Kto założył pieckowskie muzeum? Czemu budynek szkoły przetrwał wojnę? Co Piecki zawdzięczają Spółdzielczemu Kółku Rolniczemu? Gdzie jest oraz czym jest Serbinów i Mogador? Dlaczego tartaki odrzuciły duże partie drewna z okolicznych lasów? Jakie tajemnice kryją jeziora i mokradła? A poza tym: czy na Mazurach mieszkają… syreny i co można znaleźć w podziemiach Ośrodka Kultury?

Nasi rozmówcy odwoływali się do wspomnień własnych, jak i do opowieści swoich rodziców i dziadków. Przekazywali nam swoje historie, a także zasłyszane legendy i plotki, jakie krążyły kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu.

Niektóre z wywiadów trwały nawet po kilka godzin. Można śmiało rzec, że nasi wolontariusze byli wśród osób urzędujących aż do zamknięcia Ośrodka Kultury 🙂 Dowiedzieliśmy się bardzo wiele i już wiemy, że na pewno jeszcze wrócimy, gdyż opowieści w okolicach Mrągowa krąży bardzo, bardzo wiele. Postawiliśmy sobie za cel ich sukcesywne zbieranie, utrwalanie, a następnie prezentowanie innym.

Na podstawie tegorocznych, wiosennych rozmów, wspólnie z mieszkańcami zorganizujemy wystawę, którą otworzymy już w lipcu – śledźcie naszego facebooka, gdzie na bieżąco publikujemy aktualności z działań przy projekcie.

Bardzo dziękujemy dyrekcji i pracownikom GOKSiR „Pegaz” w Pieckach za udostępnienie przestrzeni na przeprowadzenie spotkania, wszelką pomoc i serdeczność, a także pani sołtys Piecek Justynie Bzurze-Niksa za ogromne zaangażowanie, wszystkie rozmowy i wsparcie przy realizacji projektu. A przede wszystkim – bardzo dziękujemy mieszkańcom, którzy zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie i podzielić się z nami swoimi fascynującymi historiami, w tym przedstawicielom Związku Emerytów i Rencistów z Piecek oraz Stowarzyszenia Active Seniors in Piecki „Iskierka Nadziei”. Mamy nadzieję, że wspólnie stworzymy coś, co pozwoli ocalić je przed zapomnieniem i będzie inspirowało kolejne pokolenia do poszukiwania zagadek przeszłości.


Działanie realizowane w ramach projektu pt. „Jestem stąd” – działania edukacyjne i kulturalne promujące różnorodność dziedzictwa regionu Mazur” współfinansowanego ze środków Fundacji PZU.

Dodaj komentarz