Zapraszamy na relację z drugiego tygodnia wrześniowych wykopalisk.
Nie każdy sondaż owocował podobnymi artefaktami, wszystkie za to zawierały odpowiednio dużo fragmentów ceramiki, co orientacyjnie pozwala nam zakreślić granice osady. Natomiast wszystko wskazuje na to, że centrum życia osiedla stanowiło wyniesienie z eksplorowaną jamę śmietniskową.
W jej obrębie znajdowaliśmy kolejne fragmenty kości i zębów zwierzęcych, tkackie ciężarki, zarówno całe jak i uszkodzone, a także fragmenty ceramiki, z których szczególnie ciekawe są pozostałości naczyń sitowatych, używanych do wyrobu produktów nabiałowych. Z obiektem tym wiążemy szczególnie duże nadzieje, z uwagi na szereg próbek jakie pobraliśmy z jego wypełniska, w tym wydobyte z mozołem kilkudziesięciokilogramowe bryły gliny z elementami ceramiki i polepy.
-
-
fragment kości miednicznej konia
-
-
Fragmenty ciężarków tkackich
-
-
Fragment ciężarka tkackiego
-
-
fragment naczynia ze zdobieniem
-
-
Fragment naczynia sitowatego
-
-
Wyjmowanie gliny
Tak zakończyliśmy nasz już czwarty w tym roku etap wykopalisk, ale nie ostatni… Tym będzie, w początku października piąty etap, który planujemy zrealizować na północnej koncentracji naszych bałtyjskich odkryć. Do usłyszenia zatem już niedługo.
……………………………………………………..
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.