Skip to main content

[PRAPUSZCZA] Druga relacja z wykopalisk 2024

Autor: 9 lipca, 202414 lipca, 2024Aktualności, Archeologia
Archeolodzy odczyszczają kurhan, kierownik wykopalisk stoi i zapisuje pomiary
Przekazujemy drugą relację z wykopalisk na nowo odkrytym stanowisku kurhanowym, identyfikowanym z tzw. kulturą sudowską.

Otóż już pierwszy dzień nas zaskoczył, bo okazało się że w miejscu otwarcia wykopu znajdują się aż dwa kurhany. Ten zabawny fakt, wynikł z ich bliskiego umiejscowienia, kiedy to okazało się, że jeden mniejszy kurhan jest niemal „przytulony” do drugiego większego, dodatkowo rozciągniętego przez wrosłe w niego pozostałości drzewa. Tym samym eksplorujemy oba… i tutaj mamy kolejne niespodzianki, ponieważ w obu z nich znaleźliśmy ceramikę charakterystyczną dla kultury bogaczewskiej. Na dowód prezentujemy wydobyte przez nas fragmenty naczynia z tzw. uchem kastetowym (zdjęcie nr 2).

fragmenty naczynia z tzw. uchem kastetowym, a dokładnie samo ucho leżące na mchu (ściółce)

W tym miejscu chcemy przypomnieć, że kultura bogaczewska, w przeciwieństwie do sudowskiej, nie jest identyfikowana z budowaniem dla zmarłych kurhanów! Poza ceramiką, pochodzenie bogaczewskie ma również znaleziony w kurhanie przedmiot wykonany z piaskowca. I jest to specyficznie obrobiony w kształcie prostopadłościanu, krzesak (zdjęcie nr 3). Zaskoczeniem okazał się też pochówek składający się z niewielkiej obstawy kamiennej, w obrębie którego znaleźliśmy spiralną zawieszkę z brązu (zdjęcie nr 4). Dzięki tym artefaktom zaczynamy się domyślać, skąd się wzięła w kurhanie, wspomniana w naszej pierwszej relacji bogaczewska sprzączka z tzw. nieruchomym kolcem.
Potęgując obraz różnorodności w obrębie stanowiska, jesteśmy Wam winni informację o znalezieniu jeszcze w trakcie wiosennych poszukiwań powierzchniowych, przedmiotów o chronologii późniejszej. Jeden z nich to związana z okresem wędrówek ludów tzw. zapinka szczeblowa (zdjęcie nr 5). Dwa inne to kojarzone z czasami Jaćwingów, krzesiwo ogniwkowe (zdjęcie nr 6) oraz grot włóczni (zdjęcie nr 7). Dodatkowo, już w trakcie obecnych prac, w pobliżu eksplorowanych kurhanów znaleźliśmy drugi grot, którego chronologię ustalamy (zdjęcie nr 8).
Podsumowując, oswajamy się z myślą o obecności ludności reprezentujących trzy kultury archeologiczne na badanym stanowisku, w tym dwóch związanych ściśle z pochówkami. Z konsekwencją też zbliżamy się do odsłonięcia centralnych części kurhanów, a o wynikach poinformujemy Was w najbliższej relacji.
……………………………………………………..
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Dodaj komentarz