Skip to main content

[PRAPUSZCZA] Relacja z sierpniowych wykopalisk

Autor: 26 sierpnia, 2024Aktualności, Archeologia
Zgodnie z naszą zapowiedzią w ostatniej relacji z licowych wykopalisk, dziś chcemy zaprosić na relację z wykopalisk sierpniowych.

Po pierwsze chcemy poinformować, że wbrew temu co pierwotnie sygnalizowaliśmy, nie podjęliśmy prac na osadzie bałtyjskiej (ok. I-VI w. n.e.), lecz postanowiliśmy przekierować nasze wysiłki na osadę jaćwieską (ok. X-XIII w. n.e.) Obie one zostały odkryte dwa lata temu i na obu prowadzimy badania w oparciu o szereg czynników, z których teraz decydującymi okazały się uwarunkowania przyrodnicze. Te zaś, były korzystniejsze na stanowisku jaćwieskim. Pierwszym celem badawczym było dokończenie eksploracji odkrytego wiosną paleniska wraz z jego poszerzeniem. Drugim zadaniem było sondowanie miejsca znalezienia brązowej podręcznej wagi. Trzeci cel to sondowanie miejsc znalezienia żelaznej zapinki, brązowego pierścionka? oraz dwóch noży.
Rezultaty podjętego wysiłku wywołały w nas zróżnicowane odczucia… Sondaże przy zapince i pierścionku rozczarowały, gdyż – poza fragmentami ceramiki – okazały się puste. Sondaż przy wadze przyniósł umiarkowaną satysfakcję, ponieważ odnaleźliśmy pasujące do niej imadełko (Cały artykuł o wadze szalkowej z Bodzi tu: https://rcin.org.pl/iae//Content/55376/PDF/WA308_P321_67811_Grob-z-waga-szalkowa_I.pdf). Więcej jednak metalowych artefaktów nie zawierał, nie było w nim też obiektów. Natomiast poszerzenie obszaru wykopu obejmującego palenisko dostarczyło zaledwie pojedynczych fragmentów ceramiki.
Sama jednak eksploracja paleniska przyniosła konkretne rezultaty. Przy obiekcie i w jego obrębie udało się odnaleźć dwa przęśliki (zdjęcie nr 11) oraz zęby bydła (zdjęcie nr 12). W wyniku analiz archeobotanicznych wyodrębnione zostały ponadto nasiona kilku jadalnych roślin, tym samym uzyskaliśmy wgląd w dietę badanej społeczności. Poza wołowym mięsem, w tym konkretnym miejscu spożywano proso, groch i może też grykę. Oprócz tego udało się wyodrębnić nasiona rdestówki powojowatej, dziś określanej jako chwast, kiedyś jednak używanej do farbowania tkanin. Czy można ją zatem połączyć ze znalezionymi przęślikami?
Ufamy, że na wiele pytań pozwolą nam odpowiedzieć specjalistyczne badania, jak choćby analizy radiowęglowe pozyskanych we wspomnianym palenisku makroszczątków. Wydzielony z tych szczątków materiał, daje nadzieję na precyzyjniejsze wydatowanie obiektu, a może i w konsekwencji całego stanowiska. Te czynniki, plus bardzo mała liczba odkrytych i badanych osad jaćwieskich powodują, że chcielibyśmy jeszcze wrócić na to miejsce.

O jego atrakcyjności dla człowieka świadczy zresztą jeszcze jeden znaleziony w pobliżu wykopu artefakt. Jest to fragment siekierki brązowej (zdjęcie nr 13) prawdopodobnie typu Grodnica, datowanej na II okres epoki brązu (ok. 1700-1370 r. p.n.e.).

brązowa siekierka prawdopodobnie typu Grodnica, datowana na II okres epoki brązu (ok. 1700-1370 r. p.n.e.)

W podsumowaniu ujmijmy to następująco. Od początku wiedzieliśmy, że charakter badań nad osadnictwem zakłada konieczność akceptacji pojawiających się w nas sinusoidalnych nastrojów, wynikających ze żmudności z jaką trzeba pozyskiwać materiał do badań. W przeciwieństwie jednak do wykopalisk na nekropoliach, tutaj mamy szansę zdobyć szerszą wiedzę o tym jak Ci ludzie żyli na co dzień! Dlatego z początkiem września wrócimy do puszczy na kolejną osadę, tym razem na bałtyjską. Wtedy też zaprosimy Was na następną relację.

……………………………………………………..
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.
 

Dodaj komentarz