Skip to main content

[PRAPUSZCZA] Trzecia relacja z wykopalisk 2024

Autor: 16 lipca, 202429 lipca, 2024Aktualności, Archeologia

Zapraszamy na trzecią relację z wykopalisk. Otóż możemy już określić chronologię stanowiska z kurhanami i jest to tzw. okres wpływów rzymskich (I–IV w. n.e.).

W mniejszym z kurhanów odkryliśmy grób centralny i z satysfakcją oraz z ulgą stwierdziliśmy, że zawiera urnę ze szczątkami. Z ulgą, gdyż zdarzało się, iż groby te były rabowane. Obecnie jesteśmy w trakcie jego eksploracji (zdjęcie nr 1–3). W przypadku drugiego kurhanu również nie zaobserwowaliśmy śladów rabunku, aczkolwiek nie widać też zarysu jamy grobowej.

W międzyczasie rozpoczęliśmy prace na drugim nowo odkrytym stanowisku. Przyznajemy, że jego wstępna identyfikacja była dla nas szczególnie fascynująca z uwagi na jego nietypową budowę oraz pozyskane w trakcie jego odkrycia zabytki. Na regularnym leśnym wyniesieniu zarejestrowaliśmy ledwo widoczny płaski bruk kamienny, zaś w jego obrębie odkryliśmy następujące przedmioty: bogaczewską zapinkę typ 133 (zdjęcie nr 4), zawieszkę monetkową (zdjęcie nr 5), fragment mocowania umba tarczy (zdjęcie nr 6), a także już podczas regularnych prac wykopaliskowych kolejne dwie zawieszki monetkowe (zdjęcie nr 7) oraz zapinkę trójgrzebykową typu „Babięta” (zdjęcie nr 8).

 

Pierwsze zetknięcie z konstrukcją bruku nasuwa skojarzenie z przejściową fazą od pochówku płaskiego do pochówku kurhanowego (zdjęcia nr 9–11).

Warto przy tym podkreślić, że w niemieckich przedwojennych publikacjach zarejestrowano wzmianki o podobnych konstrukcjach na tych terenach, są one jednak bardzo fragmentaryczne, a ich ogólnikowe opisy, uniemożliwiały współcześnie ich dokładniejszą interpretację. Po przejęciu tych terenów przez państwo polskie nie udawało się zlokalizować tego typu obiektów. Tym bardziej więc, jesteśmy podekscytowani kolejnymi dniami pracy na tym stanowisku. Domyślamy się jednocześnie, że podobnie jak stanowisko kurhanowe, również to było najprawdopodobniej przemierzane przez Jaćwingów, czego dowodem jest znalezione pod wyniesieniem krzesiwo kabłąkowe (zdjęcie nr 12). Na kolejną relację zapraszamy już za kilka dni!

 

krzesiwo kabłąkowe żelazne i skorodowane sfotografowane z miarką

krzesiwo kabłąkowe

……………………………………………………..

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Dodaj komentarz