Skip to main content

[PRAPUSZCZA] Wykopaliska 2024 rozpoczęte!

Autor: 2 lipca, 202414 lipca, 2024Aktualności, Archeologia
Baner projektu Prapuszcza. Z lewej zawiera pełny tytuł projektu: “Rozpoznanie, opracowanie i upowszechnienie wiedzy o zamierzchłym dziedzictwie Puszczy Boreckiej”, Niżej tekst dotyczący finansowania. Z prawej czarny logotyp prapuszcza. Tłem baneru jest widok na schematyczny kolorowy krajobraz puszczy w odcieniach żółtego i szaro-zielonego (niebo, las, jezioro, z lewej człowiek płynie dłubanką, z prawej żubr stoi nad wodą). U dołu stopka z logotypami (Ministerstwo nauki i Szkolnictwa Wyższego, program Nauka dla Społeczeństwa, Terra Desolata, Wydział Archeologii UW, Nadleśnictwo Czerwony Dwór).
W poniedziałek rozpoczęliśmy kolejny etap badań archeologicznych w Puszczy Boreckiej. Potrwają one trzy tygodnie i zamierzamy je relacjonować dla Was na bieżąco!
Prace planujemy na dwóch nowo zlokalizowanych stanowiskach. Obu odkryć dokonaliśmy w trakcie wiosennych powierzchniówek. Na pierwszy ogień wzięliśmy stanowisko kurhanowe, a konkretnie jeden z kurhanów, na którego obrzeżu zlokalizowaliśmy, jeszcze w trakcie wspomnianych poszukiwań, szczególnie nas interesujący przedmiot. Jest to żelazna sprzączka z tzw. nieruchomym kolcem, z oznakami pięknej patyny ogniowej.
Spodziewajcie się kolejnych szczegółów z odkryć, zarówno na kurhanach jak i na drugim stanowisku, o którego charakterze póki co nie możemy jeszcze powiedzieć nic pewnego. Na tę chwilę zatem zachęcamy Was do obejrzenia pierwszej serii zdjęć.
……………………………………………………..
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Dodaj komentarz