5 września odbył się pierwszy z wykładów…
„Czerwonodworskie Spotkania Archeologiczne” to cykl, który będziemy prowadzić w ramach projektu. Jego celem będzie przybliżanie mniej znanych aspektów archeologii, tak aby uczestnicy mogli poznać tajniki naszego zawodu „od kuchni”. 😉
Pierwszy wykład poprowadziła Iwona – było to podsumowanie archeologicznego obrazu Puszczy Boreckiej i okolic. Kolejne spotkania już niebawem – od października będą się odbywać w przedostatni piątek miesiąca w salach Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich, któremu bardzo dziękujemy za współpracę i gościnność! 🌳 24 października – „Mordercy, żebracy i kurtyzany – margines społeczny w średniowieczu”,
🌳 21 listopada – „Archeologiczne opowieści z krypty, czyli rzecz o upiorach, urnach twarzowych i starożytnych nagrobkach”.
W grudniu wszyscy robimy sobie przerwę świąteczną, żeby od stycznia powrócić z jeszcze większą energią! 🙂 Jakie tematy poruszymy w 2026? Tutaj oddaliśmy sprawczość słuchaczom pierwszego wykładu. Wszystkich obecnych poprosiliśmy o zagłosowanie i wskazanie tematów, o których chcieliby posłuchać. Głosy policzyliśmy i ogłaszamy wyniki:
🌳 „Wróżbici, fantaści, komuniści i Lechici – archeologiczne teorie spiskowe”
🌳 „Odpryski historii wyłowione z otchłani – archeologia latryn”
🌳 „Skarby na archeologicznej mapie”
🌳 „Wyczytane z kości – warsztaty osteologiczne z archeozoologiem”
🌳 „Nie tylko zakonnicy – rycerze, terroryści i wędrujące zamki. O roli świeckich w podboju krzyżackim Prus”
🌳 „Dlaczego w proch się nie obrócisz? – o przepalonych szczątkach ludzkich” – pytania do umarłych stawiane przez antropologa”
O dokładnym harmonogramie wykładów będziemy informować na naszym funpage’u.
…………………………………………………………………………………
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.