Skip to main content

„Reakcja” po raz drugi w Augustowie – relacja

Autor: 11 czerwca, 202413 czerwca, 2024Aktualności, Edukacja
dzieci rozwiązują zagadki od edukatora na stoisku archeologicznym, obok inne bawią się w piaskownicy

Planowaliśmy to od miesięcy: układanie programu, niezliczone maile wymienione z wystawcami i prelegentami, liczenie stołów i namiotów. Aż wreszcie stało się – 7 i 8 czerwca „Reakcja”, czyli Festiwal Pasji do Nauki, powróciła do Augustowa!

Przez dwa dni trwało naukowe święto: Rynek Zygmunta Augusta wypełniły stanowiska edukacyjne, na których można było poszerzać swoją wiedzę. Nie zabrakło oczywiście archeologii – nasi edukatorzy zaprosili uczestników do obejrzenia rekonstrukcji zabytków i wysłuchania opowieści o nich, udziału w miniwykopaliskach, zagrania w historyczne planszówki, a także zagadek na temat kości zwierzęcych. Natomiast dzięki warsztatom archeologii doświadczalnej każdy odwiedzający mógł spróbować wykonać bransoletkę za pomocą średniowiecznych technik tkackich lub zbudować miniaturowy dom z małych cegiełek według planów średniowiecznych budynków. W tym roku towarzyszył nam też Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego; w ich namiocie można było poszerzyć wiedzę o epoce kamienia, ulepić gliniane naczynie i przyjrzeć się znaleziskom przez mikroskop. Miłośnicy dinozaurów również odnaleźli stanowisko dla siebie; mogli tam poznać także inne wymarłe stworzenia. A jeśli ktoś nie wierzy, co ma wspólnego fizyka ze sztuką, mógł to sprawdzić na stoisku artystycznym i zagłębić się w tajniki powstawania barw. Na stanowiskach archeologicznych można było też wziąć udział w minigrze terenowej i wykonać szereg zadań. Frekwencja była wysoka – wszystkie nagrody zostały rozdane! 

„Reakcję” odwiedziło także Stowarzyszenie Polaris, które zaprezentowało namiot pełen marsjańskich ciekawostek. Uczestnicy mogli samodzielnie skonstruować model kosmicznego lądownika i umieścić go na górze Olimp – najwyższym wzniesieniu Układu Słonecznego. Była to też okazja do poszerzenia swojej wiedzy o meteorytach i zobaczeniu na własne oczy fragmentów tej kosmicznej skały. Obok namiotu stanął też wielki model czerwonej planety.

Tak jak przy poprzedniej edycji, towarzyszyły nam parki: Suwalski Park Krajobrazowy, Biebrzański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy, które zaprezentowały aktywności dla małych i dużych na temat regionalnej przyrody. Gościliśmy także Nadleśnictwo Augustów, które przybliżyło nam świat pszczół.  

Nie zabrakło technologii – zarówno tej współczesnej, jak i historycznej. Fundacja Robo Coding na swoim stanowisku prowadziła warsztaty z robotyki. Można było własnoręcznie zbudować maszynę z klocków Lego i spróbować swoich sił w programowaniu, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Nieopodal do dyspozycji uczestników znajdował się namiot Podlaskich Retro Maniaków, w którym można było… przenieść się w czasie! Każdy chętny miał okazję zagrać w kultowe gry na historycznych konsolach podłączonych do starych telewizorów. Obok czekała też ekspozycja muzealna, przy której Retro Maniacy chętnie opowiadali o rozwoju gier video.

W piątek ze swoim stanowiskiem odwiedził nas Instytut Pileckiego z Augustowa, opowiadając o historii za pomocą… muzyki. Nie zabrakło też zagadek i szyfrów z nagrodami! W sobotę natomiast dołączyli do nas rekonstruktorzy prosto z Litwy – grupa Hospitalierių Ordinas. Mogliśmy sprawdzić, jak ubierali się rycerze-szpitalnicy, a także jak walczyli. Cierpliwi natomiast mogli przekonać się, ile trwa wyplatanie kolczugi!

Stanowiska to jednak nie wszystkie atrakcje przygotowane podczas Festiwalu. W namiocie głównym przez całe dwa dni odbywały się plenerowe pokazy, warsztaty i wykłady. O niezwykłych tajemnicach botaniki, hydrologii i entomologii opowiadał profesor Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Marcin Gostkowski znany jako Pan od Historii wprowadził nas w świat rzymskiej techniki wojennej, a Piotr Kucharski ze Zderzenia z Historią zdradził nam tajemnice dawnych alchemików – nie zabrakło ognistych eksperymentów! Odbyły się także dwie prelekcje archeologiczne. W sobotę natomiast czekały nas wykłady z paleontologii i klimatu wygłoszone przez Krzysztofa Poznańskiego z Naukowo TV. Wśród uczestników Festiwalu krążył Paweł Jaskólski z grupy Heweliusze Nauki przeprowadzając z nimi różnorodne doświadczenia z zakresu fizyki, optyki, a nawet działania naszego mózgu. W tej interdyscyplinarności nie ma nic dziwnego – dzień wcześniej mogliśmy obejrzeć pokaz, na którym fizyka spotykała się z muzyką.

Festiwal Pasji do Nauki po raz kolejny przygotował też specjalną ofertę dla szkół – w piątek w salach Miejskiego Domu Kultury odbywały się wykłady i warsztaty, m.in. na temat prehistorycznych morskich potworów, dinozaurów, fraktali, historii Augustowa i archeologii Jaćwingów. Uczniowie wyszli z zajęć z szerokimi uśmiechami, a potem bawili się dalej na Rynku.  

Śmiało możemy powiedzieć, że II Augustowski Festiwal Pasji do Nauki cieszył się dużym zainteresowaniem! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili nasze stanowiska, a także naszym wspaniałym prelegentom i wystawcom! Podziękowania kierujemy także do partnerów wydarzenia: Augustowskich Placówek Kultury i miasta Augustów.

………………………………………………………………………………………………………………………….
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Popularyzacja Nauki”.

Dodaj komentarz