Skip to main content

Wakacje z archeologią – podsumowanie projektu

Autor: 11 sierpnia, 201810 lutego, 2024Aktualności, Edukacja
podsumowanie projektu Wakacje z archeologią 2018

Od początku naszej obecności w gminie Piecki mieliśmy na uwadze to, aby dzielić się wynikami naszych badań – zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi. Kiedy rok temu zorganizowaliśmy próbne prelekcje i pierwsze warsztaty, spotkaliśmy się z niezwykle miłym przyjęciem i przekonaliśmy się, że warto kontynuować tego typu działania edukacyjne.

W tym roku postanowiliśmy przygotować szereg atrakcji dla małych i dużych – tak powstał plan Wakacji z archeologią. Chcieliśmy, aby miejscowe dzieciaki i młodzież miały kolejne możliwości spędzania wolnego czasu – podczas wspólnej zabawy przemycaliśmy także treści naukowe. Dziś możemy z dumą powiedzieć, że każdy uczestnik naszych warsztatów bezbłędnie rozpoznaje zapinkę pięciopalczastą 😀

Podczas całego  miesiąca zorganizowaliśmy ponad dwadzieścia zajęć dla najmłodszych w szkole w Nawiadach. Udział w nich wzięli miejscowi uczniowie, a także – gościnnie – harcerze z Sulejówka. Uczestnicy zgłębiali tajniki archeologii, rozpoznawali kości zwierząt, sklejali ceramikę, wykuwali gwoździe, tkali średniowieczne paski, słuchali o dalekich krajach, grali w gry pamięciowe i strategiczne, a nawet przygotowali… mumię!

Działo się bardzo wiele! Na jeden weekend do naszego nawiadzkiego mini-centrum edukacyjnego dołączyła także grupa z Węgorzewa – mieliśmy przyjemność gościć podopiecznych Fundacji Dziedzictwo Nasze. Nie tylko wzięli oni udział w zajęciach, ale też pomogli nam w pracach na wykopie, stając się młodymi adeptami archeologii 😉

W ramach integracji gości i gospodarzy zorganizowaliśmy grę terenową „W wiosce Galindów” – wieść o niej dotarła nawet do samego galindzkiego króla z Iznoty 🙂 Na koniec rozegraliśmy historyczny, pierwszy mecz Nawiady-Węgorzewo.

Nie zapomnieliśmy także o dorosłych. Podczas naszego pobytu trzykrotnie opowiadaliśmy o naszych badaniach i prezentowaliśmy wykopane zabytki. Dziękujemy za gościnę Szkole Podstawowej w Nawiadach, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach oraz Nadleśnictwu Spychowo. Spotkania w tych miejscach to sama przyjemność!

Pod koniec sezonu czekało nas jeszcze jedno wyzwanie edukacyjne, któremu staraliśmy się sprostać jak najlepiej – średniowieczny jarmark w Kętrzynie. Na naszym stanowisku można było pod okiem instruktorów wykonać biżuterię z drutu, utkać bransoletkę, wybić pamiątkową monetę, zagrać z młynek, a także porozmawiać o archeologii i obejrzeć wykopane przez nas zabytki i zgromadzone rekonstrukcje. Odwiedziło nas wielu zwiedzających, z czego jesteśmy dumni 🙂 Dziękujemy Dyrekcji Muzeum w Kętrzynie za zaproszenie!

Wakacje z archeologią za nami. Już teraz jednak myślimy nad kolejnymi projektami – na jesień, na zimę i na kolejne lato! Mamy nadzieję, że pomysły, które już rodzą się w naszych głowach, pozwolą jeszcze bardziej zachęcić uczestników do poznawania historii swojego regionu 🙂

Dodaj komentarz