Skip to main content

WYKOPALISKA W PUSZCZY BORECKIEJ 1

Autor: 31 sierpnia, 202325 kwietnia, 2024Aktualności, Archeologia
Opadający, wykopaliskowy kurz wyostrza przeszłe obrazy i pozwala spojrzeć z nowej perspektywy na zakończony sezon wykopaliskowy. Sezon wyjątkowy! Sezon przełomowy!

Dotychczas archeologia Puszcza_Borecka mogła się kojarzyć z cmentarzyskiem kurhanowym w Czerwonym Dworze, tu więcej info: https://czerwonydwor.edu.pl/. Badania nekropoli prowadzone są przez prof. Pawła Szymańskiego z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od tego roku jednak, nasza Fundacja we współpracy ekspedycyjnej z Wydział Archeologii Uniwersytet Warszawski, odkrywa kolejne karty w grze o dużą stawkę! Bo, przecież, poznawanie przeszłości to stawka ważna i poważna! Kurhany niewątpliwie nie funkcjonowały w próżni – to było wiadomo od dawna i bez kopania! Jednak tego, co kryje w swych ostępach Puszcza Borecka, chyba nikt się nie spodziewał!
Tegoroczne wykopy zakładaliśmy w oparciu o wyniki pomiarów geofizycznych, wyniki badań powierzchniowych oraz ogólne obserwacje terenowe. Badania na nowym stanowisku to (prawie) zawsze ruletka: wstrzelisz się w obiekty lub nie. My mieliśmy do czynienia z oboma scenariuszami. W myśl zasady „brak informacji to też informacja” – z „pustych” wykopów również wyciągaliśmy wnioski. Szczęśliwie, nie wszystkie były „puste”… Wiemy już bez wątpienia z czym przyszło nam obcować: mamy bałtyjską osadę! Tego rodzaju stanowisk w zachodniobałtyjskim kręgu kulturowym znanych jest niewiele, a te badane zgodnie z współczesną metodyką policzyć można na palcach dwóch rąk. W porównaniu z – liczonymi w setkach – cmentarzyskami jest to dość poważna dysproporcja. Mamy nadzieję, że czujecie wiszącą w powietrzu ekscytację. ❤ ☺
W trakcie przeprowadzonych dotychczas badań powierzchniowych i wykopaliskowych udało się nam znaleźć zabytki, których rozstrzał chronologiczny jest spory. Najogólniej rzec ujmując, rejestrowana przeszłość sięga czasów między – mniej więcej – II, a XII w. po Chr. Oczywiście, nie możemy mówić o 1000letniej ciągłości osadniczej! Niemniej, na przestrzeni milenium działo się w Puszczy – niewątpliwie – całkiem sporo. Pewne jest jedno: przed nami jeszcze ogrom prac i wiele godzin / dni / tygodni w terenie oraz w gabinecie. Pewne jest też drugie: podejmujemy to wyzwanie! ❤ Pewne jest i trzecie: będziemy Was w tym zakresie edukować – i to z dziką przyjemnością ☺ Pozostajemy w kontakcie!
Badania w Puszczy Boreckiej swoim patronatem objęło czasopismo Archeologia Żywa. Za co serdecznie dziękujemy i posyłamy uściski. ☺

Dodaj komentarz