Skip to main content

Wystawa zdjęć konkursowych – „Mój sąsiad zabytek”

Autor: 16 czerwca, 202110 lutego, 2024Aktualności, Edukacja

W maju ogłosiliśmy konkurs fotograficzny „Mój sąsiad zabytek” skierowany do uczniów klas 4-8 z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Jego głównym założeniem było poszukiwanie historycznych ciekawostek we własnej okolicy.

Dostaliśmy dziesiątki zgłoszeń! Dzięki nim poznaliśmy niesamowite historie, które czają się tuż za rogiem – w końcu każde zdjęcie to także opowieść i ślad przeszłości, spotykany nierzadko na własnym podwórku. Młodzi fotografowie odsłaniali przed nami zapomniane dwory, tajemnicze cmentarze ukryte w lesie, mosty, pod którymi ukrywali się uciekinierzy, kapliczki, które nie dały się zniszczyć wojnie, a nawet kamień, w którym swój ślad zostawił sam diabeł!

Komisja powołana na potrzeby konkursu wyłoniła 10 prac, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Ostateczny głos należał jednak do Internautów, którzy wybrali 3 najlepsze zdjęcia. Laureatów poznaliśmy 1 czerwca, a są to:

I miejsce – Angelika Pięknik, kl. 7 – Angelika nadesłała zdjęcie zamku w Bezławkach, które zgromadziło najwięcej głosów Internautów.

I wyróżnienie – Karolina Załucka-Dąbrowska, kl. 7 – Karolina wykonała zdjęcie tajemniczego krzyża z zapomnianego niemieckiego cmentarza w Targowie na Mazurach.

II wyróżnienie – Maja Budnik, kl. 6 – Maja w swojej pracy przedstawiła cmentarz żydowski w Knyszynie, który powstał na grobli nad sadzawkami, gdzie w XVI w. swoją rezydencję miał król Zygmunt August.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! A Was zapraszamy serdecznie na wystawę, podczas której będzie można zobaczyć wszystkie 10 prac zakwalifikowanych do II etapu.

Otwarcie wystawy odbędzie się 21 czerwca 2021 r. w Miejskim Domy Kultury w Augustowie, ul. Nowomiejska 41 o godz. 17:30. Serdecznie zapraszamy!


Działanie współfinansowane ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Kalejdoskop naukowy, kalejdoskop kulturalny – działania edukacyjne i promocja wiedzy o przeszłości na Mazurach i Podlasiu”.

Dodaj komentarz