Skip to main content

„Zagadki spod ziemi” na warszawskim Wilanowie

Autor: 3 listopada, 201810 lutego, 2024Aktualności, Edukacja
Zagadki spod ziemi

Zakończył się II Warszawski Pozarządowy Tydzień Edukacyjny. To inicjatywa podejmowana przez miasto oraz Fundację Szkatułka, polegająca na organizowaniu przez dwa październikowe weekendy różnorodnych zajęć dla mniejszych i większych mieszkańców – gier, warsztatów, wycieczek, wystaw i prelekcji. W tym roku udział wzięły aż 33 różne organizacje pozarządowe! W niemal każdej dzielnicy mieszkańcy mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach z zakresu nauki, kultury lub sztuki. Wybór był naprawdę szeroki! 

Na liście organizatorów tegorocznych zajęć znaleźliśmy także i my :). Przygotowaliśmy dla najmłodszych mieszkańców Wilanowa archeologiczną grę terenową, którą rozegraliśmy w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej. Uczestnicy musieli odnaleźć dwanaście stanowisk, na których czekali na nich nasi animatorzy z zadaniami do wykonania. Motywem przewodnim była oczywiście… archeologia. Gracze przekonali się, o co tak naprawdę chodzi w pracy badacza przeszłości i jak wygląda ona od kuchni. Pokazaliśmy im liczne aspekty naszej pracy, uświadamiając, że archeologia to może nie film o Indianie Jonesie, ale też potrafi dostarczyć wielu wrażeń i przygód :).

I tak, nasi uczestnicy musieli chwycić łopatkę, znaleźć zabytki na wykopie, a następnie samodzielnie je zadokumentować. Uczyli się także, jak poprawnie narysować kawałek rozbitego garnka i jakie informacje można z niego uzyskać, sprawdzali, po co archeologowi wykrywacz metali i jak rozpoznać przedmioty z żelaza i brązu ukryte w ziemi, oglądali różne typy zabytków, mieli do czynienia z kośćmi zwierząt, uczyli się rozpoznawać różne typy broni białej, a nawet zgłębiali tajniki archeologii doświadczalnej i etnografii, próbując swoich sił w rozpoznawaniu ziaren zbóż oraz różnych materiałów tkackich. Wszystkie zadania wykonywali śpiewająco – nie straszna im była podróż do Grecji, ani nawet spotkanie z… katem, który zadawał zagadki po łacinie.

Na każdego z uczestników czekał Dyplom Młodego Archeologa, potwierdzający uzyskanie nowych umiejętności, a także pamiątkowy medal. My bawiliśmy się świetnie, nasi młodzi uczestnicy wystawili nam piękne laurki, więc wierzymy, że oni również 🙂

Was natomiast, drodzy Czytelnicy, zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz facebooka – to na pewno nie ostatnia z naszych edukacyjnych akcji! Do zobaczenia!

Zobacz obszerną relację zdjęciową z gry „Zagadki spod ziemi”


Działanie prowadzone było w ramach II Warszawskiego Pozarządowego Tygodnia Edukacyjnego finansowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz