Zakończył się II Warszawski Pozarządowy Tydzień Edukacyjny. To inicjatywa podejmowana przez miasto oraz Fundację Szkatułka, polegająca na organizowaniu przez dwa październikowe weekendy różnorodnych zajęć dla mniejszych i większych mieszkańców – gier, warsztatów, wycieczek, wystaw i prelekcji. W tym roku udział wzięły aż 33 różne organizacje pozarządowe! W niemal każdej dzielnicy mieszkańcy mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach z zakresu nauki, kultury lub sztuki. Wybór był naprawdę szeroki!
Na liście organizatorów tegorocznych zajęć znaleźliśmy także i my :). Przygotowaliśmy dla najmłodszych mieszkańców Wilanowa archeologiczną grę terenową, którą rozegraliśmy w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej. Uczestnicy musieli odnaleźć dwanaście stanowisk, na których czekali na nich nasi animatorzy z zadaniami do wykonania. Motywem przewodnim była oczywiście… archeologia. Gracze przekonali się, o co tak naprawdę chodzi w pracy badacza przeszłości i jak wygląda ona od kuchni. Pokazaliśmy im liczne aspekty naszej pracy, uświadamiając, że archeologia to może nie film o Indianie Jonesie, ale też potrafi dostarczyć wielu wrażeń i przygód :).
I tak, nasi uczestnicy musieli chwycić łopatkę, znaleźć zabytki na wykopie, a następnie samodzielnie je zadokumentować. Uczyli się także, jak poprawnie narysować kawałek rozbitego garnka i jakie informacje można z niego uzyskać, sprawdzali, po co archeologowi wykrywacz metali i jak rozpoznać przedmioty z żelaza i brązu ukryte w ziemi, oglądali różne typy zabytków, mieli do czynienia z kośćmi zwierząt, uczyli się rozpoznawać różne typy broni białej, a nawet zgłębiali tajniki archeologii doświadczalnej i etnografii, próbując swoich sił w rozpoznawaniu ziaren zbóż oraz różnych materiałów tkackich. Wszystkie zadania wykonywali śpiewająco – nie straszna im była podróż do Grecji, ani nawet spotkanie z… katem, który zadawał zagadki po łacinie.
Na każdego z uczestników czekał Dyplom Młodego Archeologa, potwierdzający uzyskanie nowych umiejętności, a także pamiątkowy medal. My bawiliśmy się świetnie, nasi młodzi uczestnicy wystawili nam piękne laurki, więc wierzymy, że oni również 🙂
Was natomiast, drodzy Czytelnicy, zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz facebooka – to na pewno nie ostatnia z naszych edukacyjnych akcji! Do zobaczenia!
Zobacz obszerną relację zdjęciową z gry „Zagadki spod ziemi”
Działanie prowadzone było w ramach II Warszawskiego Pozarządowego Tygodnia Edukacyjnego finansowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.