Skip to main content

Oferta edukacyjna

Jako grupa edukacyjna mamy doświadczenie w prowadzeniu różnorodnych zajęć o tematyce z zakresu historii, archeologii i kultury. Na nasz zespół składają się archeolodzy, edukatorzy muzealni oraz animatorzy z wieloletnim doświadczeniem. Organizujemy stanowiska na piknikach historycznych oraz zajęcia warsztatowe dla szkół, świetlic i przedszkoli. Poniżej znajdą Państwo naszą podstawową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, jesteśmy jednak otwarci na wszelkie inne formy współpracy, zależnie od Państwa potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Opis zajęć

Prezentowana oferta skierowana jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Każde zajęcia dostosowywane są do danej grupy i jej poziomu percepcji, stąd ważne jest, aby uczestnicy byli w podobnym wieku.

Część zajęć jesteśmy w stanie przeprowadzić także dla grup integracyjnych oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i średnim (zajęcia oznaczone symbolem „N”).

Co to jest archeologia? Podstawy czytania w ziemi (N)

Czym się zajmuje archeolog? Czy szuka dinozaurów? Co można wyczytać z kolorów ziemi? Podczas zajęć z archeologami uczestnicy mają okazję skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością i poznać tajniki wykopalisk. Dowiedzą się, skąd wiadomo, gdzie szukać stanowisk i co dawne przedmioty mogą powiedzieć nam o życiu ludzi w pradziejach. Przeprowadzimy wspólnie symulację wykopu, pokażemy, czym się wyróżniają fragmenty ziemi, które zawierają zabytki. I wreszcie, zmierzymy się ze strasznym, naukowym słowem „stratygrafia” – wspólnie je oswoimy i prześledzimy, jak się tworzą warstwy ziemi. W trakcie zajęć będzie także możliwość obejrzenia oryginalnych zabytków z badań.

Wiek uczestników: 5-16 lat

Moda na archeologię

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał strój ludzi żyjących około 2000 lat temu na ziemiach polskich? A w co mógł być ubrany myśliwy, który zmarł ponad 5000 lat temu? Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się m.in. czy ubrania mogły być kolorowe, jaką biżuterię nosiły kobiety oraz bez czego mężczyzna nie wychodził z domu.

Wiek uczestników: 8-19

Najdawniejsze dzieje ziem polskich – co się działo na terenie Polski przed Słowianami?

Kto mieszkał na ziemiach polskich zanim Mieszko I założył państwo? Kim byli ci ludzie? Jak wyglądał świat przed pojawieniem się Słowian? Prześledzimy dzieje od paleolitu, przez epokę brązu aż po epokę żelaza. Będzie to opowieść na temat pierwszych ludzi na terenie dzisiejszej Polski i następstwie kulturowym w poszczególnych okresach. Podyskutujemy o takich pojęciach jak pochodzenie człowieka i przynależność etniczna i dowiemy się, co to w ogóle jest.

Wiek uczestników: 7-19

Potłuczona historia – jak ją skleić?

Co najczęściej znajduje archeolog? Potłuczone garnki! Celem warsztatu jest zaprezentowanie uczestnikom zabytków ceramicznych oraz pokazanie, co się z nimi dzieje po wyjęciu z ziemi. Omówimy, czym były znajdowane na stanowiskach fragmenty ceramiki, dowiemy się, do czego była wykorzystywana, jak wykonywano naczynia, obejrzymy zdjęcia z wykopalisk i oryginalne zabytki. Poruszona zostanie również kwestia dokumentacji i opracowania gabinetowego zabytków. Następnie, w części warsztatowej, będziemy układać prawdziwą, archeologiczną układankę. Uczestnicy pojedynczo lub w grupach  dwuosobowych będą pracować nad sklejeniem naczynia. Ich zadaniem będzie przeprowadzanie całościowego procesu konserwacji zaczynając od oczyszczenia ceramiki, poprzez nasączenie, dobranie fragmentów i ich sklejenie.

Wiek uczestników: 10-19 lat

Z pradziejów w XXI wiek – Wirtualna Rzeczywistość

Czy archeologia to tylko kopanie w ziemi? Nie! Współcześni naukowcy mają do dyspozycji szereg nowoczesnych technologii, które pomagają im dokładniej badać przeszłość. Na zajęciach zostaną zaprezentowane najnowsze metody pracy a w części warsztatowej uczestnicy będą mogli założyć specjalne okulary i za ich pomocą poznać świat wirtualnej rzeczywistości. Zostaną wyświetlone filmy w technologii VR, w czasie których uczestnicy będą mogli przenieść się na wykopaliska archeologiczne, do starożytnych miast takich jak Petra oraz zanurkować w głębinach oceanu.

Wiek uczestników: 10-19 lat

Uwaga: W trakcie zajęć potrzebny jest dostęp do Internetu (wystarczy kabel Ethernet) oraz dostęp do prądu.

Sekrety Kości

Wykład na temat sekretów naszego tajemniczego szkieletu. Tematem zajęć są kości ludzkie i zwierzęce. Uczestnicy dowiedzą się, do jak różnych celów mogą służyć kości tego samego typu, u jakich zwierząt są one najwytrzymalsze, czy też ile palców ma koń. Omówione zostaną także podstawy analizy, którą archeolodzy przeprowadzają podczas badań. Czego można dowiedzieć się z kości po śmierci człowieka lub zwierzęcia? Czy da się powiedzieć jaki zawód wykonywał człowiek za życia i co było przyczyną jego zgonu? Albo czy wół używany był do ciągnięcia pługa? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy zajęć. Zajęcia realizowane w dwóch wariantach do wyboru: Szkielet człowieka (dla grup starszych) oraz Sekrety kości zwierząt (dla grup starszych i młodszych).

Wiek uczestników: 4-19

Młody Podróżnik – zajęcia podróżnicze (N)

Wspólnie wyruszamy w dalekie kraje, uczymy się o innych kulturach i próbujemy zrozumieć ich zwyczaje. Prezentacje zawierają elementy lekcji geografii – obserwujemy inne krainy i zjawiska przyrodnicze nieznane w Polsce. Każdej prelekcji towarzyszy też część warsztatowa. Przekaz dostosowany jest do poziomu percepcji dzieci. Czas trwania to ok. godzina. Tematy prelekcji dla dzieci: Świat koczowników – Syberia i Mongolia oraz Islandia – kraina lodu i ognia

Wiek uczestników: 7-16 lat

Baśniowe wędrówki (N)

Na zajęciach rozbudzamy wyobraźnię i sprawdzamy, po co w ogóle opowiada się bajki. Opowiadane historie angażują słuchaczy i zachęcają do współuczestnictwa. Nie siedzimy na krześle, lecz wspólnie wędrujemy w krainy za siedmioma górami! W wersji dłuższej niż 45 min. zajęciom będzie towarzyszyć część warsztatowa (prace plastyczne, skręcanie zwierzątek z balonów i inne). Tematy zajęć: Baśniowe wędrówki po Polsce,  Opowieści z czterech stron świata, Opowieści rosyjskie, Historie śniegiem przykryte, Legendy warszawskie.

Wiek uczestników: 4-12 lat

Dawno, dawno temu… – warsztaty tworzenia opowieści

Smoki, elfy, księżniczki, a może latające statki i międzygwiezdne bitwy? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jaką funkcję pełni opowieść i opowiadanie w naszym życiu oraz czego uczą baśnie. Zrozumieją, dlaczego warto je znać. Poznają też ich charakterystyczne elementy, dowiedzą się kim jest bajarz i co to znaczy “bajać”. Część warsztatowa zakłada tworzenie nowej, wspólnej opowieści. Wersja rozszerzona obejmuje także naukę technik opowiadania i zastosowania technik teatralnych przy przedstawianiu swojej historii. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Wiek uczestników: 7-16 lat

Sekretne śledztwa – techniki daktyloskopijne

Jak udowodnić przestępcy przestępstwo? Jak wygląda praca śledczych w miejscu zbrodni?  Podczas warsztatów z daktyloskopii zamienimy się w detektywów badających najtrudniejsze sprawy! Co to są odbitki linii papilarnych, czym się różnią od odcisków palców? I po co to rozróżnienie? W trakcie zajęć uczestnicy mają możliwość stworzenia (jako pamiątek) własnych kart daktyloskopijnych z „odciskami palców”

Wiek uczestników: 7-16 lat

Wędrówki z jaskiniowcami – historia ewolucji dla młodzieży

Kiedy na Ziemi pojawił się człowiek? Skąd przybył do Europy? Jak przebiegała jego dziejowa wędrówka? Co współczesny człowiek ma wspólnego z neandertalczykiem? Zajęcia w formie wykładu. Uczestnicy poznają podstawy teorii ewolucji i kształtowania się gatunków. Zobaczą także jak przebiegała ewolucja człekokształtnych i co wpłynęło na sukces rodzaju homo sapiens.

Wiek uczestników: 13-19 lat

Mumifikacja, czyli konserwacja – podróż do starożytnego Egiptu

Przenosimy się w świat starożytnego Egiptu i poznajemy jego największe sekrety – mumie! Dowiemy się, w jaki sposób przygotowywano zmarłego do ostatniej drogi, w co wierzyli starożytni Egipcjanie oraz jakie znaczenie miały tajemnicze symbole, w jakie go wyposażano. Wreszcie, w części warsztatowej, uczestnicy będą sami mogli wykonać… mumię.

Wiek uczestników: 7-12 lat