Skip to main content

Oferta edukacyjna -Odkryj z nami przeszłość!

Jesteśmy archeologami, historykami, geologami i przede wszystkim – pasjonatami! Nasi edukatorzy mają za sobą setki godzin prowadzenia warsztatów, gier terenowych i prelekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dojeżdżamy wraz z rekwizytami do szkół, przedszkoli, świetlic, domów kultury i innych placówek. Zabieramy ze sobą kopie zabytków z różnych epok, archeologiczne narzędzia, stroje, a nawet… mobilny wykop! Na zajęciach będziemy wspólnie odkrywać, działać i dotykać historii!

Przygotowaliśmy 3 cykle realizowane w wymiarze semestralnym. Istnieje również możliwość przeprowadzenia pojedynczych zajęć.

CYKL: ARCHEOLOGIA

(szkoły podstawowe i przedszkola)

To 6 spotkań trwających 45 min. każde, pokazujące różne aspekty pracy archeologa. Każdym z zajęć towarzyszy część warsztatowa oraz liczne rekwizyty.

 1. Co to jest archeologia? – czyli podstawy czytania w ziemi i prowadzenia wykopalisk.
 2. Sekrety kości – czyli warsztat archeozoologia z prawdziwymi kośćmi zwierzęcymi.
 3. Jaskinie, mamuty i krzemienie – o tym, jak żyli nasi przodkowie w epoce kamienia.
 4. Święte znaki ludzkości – zajęcia o historii pisma.
 5. Archeologia zbrodni – czyli co ma wspólnego archeologia z kryminalistyką.
 6. Dodatkowo: Potłuczona historia – jak ją skleić? – zajęcia o konserwacji ceramiki (dla szkół podstawowych).

CYKL: HISTORIA KULTURY

(przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe)

5 spotkań podczas których opowiemy i pokażemy, jak wyglądał obraz życia w poprzednich epokach oraz w jaki sposób wielkie, dziejowe wydarzenia wpływały na codzienność zwykłych ludzi. Zajęcia trwają 90 min. (2 godziny lekcyjne).

 1. Słowianie i Bałtowie – czyli jak wyglądały tereny współczesnej Polski chwilę zanim Mieszko zaczął budować swoje państwo.
 2. Rycerze i chłopi – jak się pojedynkować, jak zostać rycerzem i jak wyglądało życie tych, którzy nie mieli tyle szczęścia i bogactwa co ci pierwsi.
 3. Rzeczpospolita Szlachecka – czasy wielkich dworów i szlachty dumnej ze swojej demokracji.
 4. Zabory i gra o niepodległość – jak się żyło w Polsce pod zaborami i jak zostać konspiratorem. Na zajęciach zagramy też w grę o niepodległość wykorzystującą elementy „pokoju zagadek”.
 5. Polska Ludowa – czyli konsekwencje II wojny światowej dla Polski i życie codzienne w PRL.

CYKL: HISTORIA NAUKI

(szkoły podstawowe i ponadpodstawowe)

To 5 spotkań z pogranicza historii i nauk matematyczno-przyrodniczych. Jak człowiek w przeszłości tłumaczył sobie zjawiska badane dziś przez fizyków i biologów? Opowiadając historie, wykonujemy także eksperymenty. Każde zajęcia trwają 45 min.

 1. Perun czy piorun? – zajęcia o wyładowaniach elektrycznych, prądzie i dawnych bogach, którzy mieli być ich przyczyną.
 2. Chemia czy alchemia? poznamy początki nauk chemicznych, królewskich alchemików, którzy próbowali uzyskać złoto, a także przeprowadzimy kilka eksperymentów.
 3. Zwierzęta czy potwory? – skąd się wzięły legendy o smokach? I jak głęboko trzeba kopać, by odnaleźć dinozaury? Zajęcia wprowadzają w tematykę geologiczną.
 4. Klątwa czy biologia? – zajęcia o historii medycyny, dawnych chorobach i przesądach z nimi związanych.
 5. Astrologia czy astronomia? – zajrzymy w gwiazdy i sprawdzimy, jak zjawiska astrofizyczne postrzegali nasi przodkowie.

PIKNIKI I ZAJĘCIA TERENOWE

Po co archeologowi wykrywacz metali? Jak kiedyś rozpalano ognisko? Na czym polegała alchemia? Jak wyglądają wykopaliska w terenie? A może interesuje Was podróż w… wirtualną rzeczywistość? Realizujemy różnorodne warsztaty pod gołym niebem, gry terenowe, ogniska z opowieściami, a także pikniki naukowe i pokazy.