Skip to main content

Oferta edukacyjna - Odkryj z nami przeszłość!

Jesteśmy archeologami, historykami, edukatorami i przede wszystkim – pasjonatami!
Nasi edukatorzy mają za sobą setki godzin prowadzenia warsztatów, gier terenowych i prelekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. O przeszłości (i nie tylko!) opowiadamy barwnie i zajmująco. Hasło przewodnie naszych zajęć to „Nauka przez zabawę”.
Zależy nam na wspólnym odkrywaniu (pre)historii i zbliżeniu się do niej tak bardzo, że… można jej dotknąć.

Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami naszych zajęć.

1. WIELKIE PLANSZÓWKI

Zajęcia dla szkół podstawowych. Czas trwania: 90 minut.

Zajęcia z tego cyklu pozwolą uczestnikom poznać historię średniowiecza i wcielić się w role dawnych wojowników, budowniczych lub władców. Siadamy przy gigantycznej planszy i przenosimy się w czasie!

  • WOJOWNICY Z PUSZCZY I ICH GRODY – gra odtwarzająca okres plemienny z historii Słowian i Bałtów oraz budowanych przez nich grodów. Uczestnicy wczuwają się w przywódców, którzy muszą nie tylko obronić swoje siedziby, lecz także zadbać o ich mieszkańców.
  • KSIĄŻĘTA ROZBICIA – w tej grze uczestnicy przenoszą się do okresu rozbicia dzielnicowego z historii Polski i próbują swoich sił w walce o tron krakowski.
  • BUDOWNICZOWIE MIAST – gracze odgrywają role średniowiecznych kolonizatorów zakładających nowe miasta Ich zadaniem jest nie tylko wzbogacenie się i podniesienie rangi swojej siedziby w regionie, lecz także ochrona przed pożarami, zamieszkami, a nawet herezjami!

2. SKARBY ZIEMI

Zajęcia dla szkół podstawowych i przedszkoli. Czas trwania: 45 min.

Ziemia kryje wiele skarbów – które wbrew pozorom wcale nie muszą być złote! W ramach zajęć z tej grupy sprawdzimy, co w ziemi piszczy i jakie skrywa ona historie.

  • SMOKI SPOD ZIEMI – zajęcia paleontologiczne wprowadzające zarys nauki o ewolucji. Uczestnicy będą mogli dotknąć oryginalnych skamielin oraz rekwizytów pokazujących zwierzęta i rośliny żyjące niegdyś na naszej planecie.
  • ARCHEOLOGIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH – warsztaty archeologiczne wprowadzające uczestników w tajniki pracy badacza. Przyniesiemy ze sobą rekonstrukcje zabytków znajdowanych na terenie Polski!
  • SEKRETY KOŚCI – warsztaty osteologiczne z archeozoologiem. Przyglądając się prawdziwym kościom, uczestnicy sprawdzają, jak zbudowane są zwierzęta i w jakie mechanizmy wyposażyła je natura oraz jakich informacji zwierzęce tkanki dostarczają archeologowi.

3. LĄDEM, MORZEM I WŚRÓD GWIAZD – PODRÓŻE Z HISTORIĄ

Zajęcia dla szkół podstawowych. Czas trwania: 45 min.

Seria zajęć historycznych, których motywem przewodnim są podróże i ich wpływ na rozwój cywilizacji, jaką znamy.

  • PODRÓŻE BŁĘDNEGO RYCERZA – rycerze, zamki, miecze i krucjaty, czyli historia średniowiecza z punktu widzenia dawnych wojowników. Dla chętnych: miniwarsztat rycerskich technik walki.
  • PRZEZ MORZA I OCEANY – czyli zajęcia o wielkich odkryciach geograficznych i ich wpływie na historię. Uczniowie wcielają się w odkrywców i kupców. Nie zabraknie też piratów!
  • Z ŁAJKĄ DO GWIAZD – zajęcia o najdalszych podróżach, czyli o wyścigu kosmicznym, który miał miejsce w poprzednim stuleciu. Podczas części warsztatowej uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę kierowników misji międzygwiezdnej.

Cennik zajęć

Zajęcia 90 min. 
Zajęcia dla 1 grupy: 300 zł
Zajęcia dla 2 grup tego samego dnia: 250 zł/grupa
Zajęcia dla 3 grup tego samego dnia: 200 zł/grupa

Zajęcia 45 min.
Zajęcia dla 1 grupy: 250 zł
Zajęcia dla 2 grup tego samego dnia: 220 zł/grupa
Zajęcia dla 3 grup tego samego dnia: 200 zł/grupa
Zajęcia dla 4 i więcej grup tego samego dnia: 180 zł/grupa

Przy dojeździe powyżej 20 km od Warszawy lub Suwałk doliczamy koszt dojazdu 90 gr. za kilometr (dojazd w obie strony).

Przy odległości powyżej 100 km – realizujemy zajęcia dla min. 3 grup.

Prosimy o wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy, e-mail: archeologia@terradesolata.pl, Facebook lub telefonicznie: 511 169 141 (Monika Radzikowska)

PIKNIKI I ZAJĘCIA TERENOWE

Stworzyliśmy bogatą ofertę stanowisk piknikowych, na których realizujemy warsztaty i pokazy naukowe.  Jesteśmy także otwarci na dostosowanie tematyki zajęć do Państwa potrzeb i przygotowanie specjalnego zamówienia.

Aktualnie dostępne propozycje:

Archeologia dla najmłodszych – piaskownica naukowa z możliwością wykopania i zadokumentowania zabytku
Archeologia dla nieco starszych – stanowisko z rekonstrukcjami zabytków i możliwością przymierzania strojów historycznych
Detektory w archeologii – stanowisko warsztatowe przybliżające pracę archeologa z wykorzystywaniem wykrywaczy metali
Archeologia zbrodni – daktyloskopia – stanowisko z warsztatami kryminalistycznymi
Potłuczona historia – stanowisko warsztatowe z zakresu konserwacji ceramiki i wyklejania potłuczonych naczyń
Rycerzem być! – warsztaty historyczne połączone z rycerskim treningiem i nauką fechtunku
Jaskinie, mamuty i krzemienie – stanowisko prezentujące eksponaty związane z epoką kamienia, malowanie jaskini oraz nauka obsługi łuku ogniowego
Historyczne planszówki – hnefatafl, młynek, lis i gęsi, pliszki – czyli stanowisko z dawnymi grami
– Sekrety kości – stanowisko archeozoologiczne.
Smoki i inne historie – stanowisko z eksponatami paleontologicznymi
Zaplątani, czyli tkanie i przeplatanie – stanowisko warsztatowe dotyczące dawnych technik tkackich, z pokazem tworzenia krajki na bardku oraz możliwością wykonania ozdoby metodą fingerloop
Historia roślinna – stanowisko przybliżające historię udomowienia roślin i ich rolę w medycynie
Jak powstawały szklane paciorki? – warsztaty, podczas których uczestnicy, zgłębiwszy dawne metody szklarskie, wykonują paciorki z modeliny
Cztery żywioły – alchemiczny pokaz naukowy z pogranicza fizyki i chemii

Wycena indywidualna – zapraszamy do kontaktu!

Prosimy o wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy, e-mail: archeologia@terradesolata.pl, Facebook lub telefonicznie: 511 169 141 (Monika Radzikowska)