Jako grupa edukacyjna mamy doświadczenie w prowadzeniu różnorodnych zajęć o tematyce związanej z archeologią i kulturą. W skład naszego zespołu wchodzą archeolodzy, edukatorzy muzealni oraz animatorzy z wieloletnim doświadczeniem. Organizujemy stanowiska na piknikach historycznych oraz zajęcia warsztatowe dla szkół, świetlic i przedszkoli. Poniżej znajdą Państwo naszą podstawową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży – jesteśmy jednak otwarci na wszelkie inne formy współpracy, zależnie od Państwa potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Opis zajęć

Prezentowaną ofertę kierujemy do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Każde zajęcia dostosowywane są do danej grupy i jej poziomu percepcji, dlatego ważne jest, aby uczestnicy byli w podobnym wieku.

Część zajęć jesteśmy w stanie przeprowadzić także dla grup integracyjnych oraz z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i średnim (zajęcia oznaczone symbolem „N”).

Tropem niepodległości

(zajęcia na stulecie odzyskania niepodległości)

Jak to się stało, że Polska zniknęła z map Europy na 123 lata? W jaki sposób Polacy próbowali odzyskać niepodległość? Jak przebiegała ich walka?
Przejdź drogę pełną zagadek, która przeprowadzi cię od rozbiorów Polski po budowę niezależnego państwa. Odkryj tajemnice przeszłości, rozwiąż zagadki, rebusy, dotknij prawdziwych przedmiotów z tamtych czasów odnalezionych przez archeologów!
Uczestnicy poznają historię w formie gry – pokoju zagadek. Miejsce zabawy organizujemy w klasie szkolnej. Aby otrzymać klucz do wyjścia, uczniowie muszą rozwiązać szereg zagadek i wykonać zadania postawione przed nimi przez prowadzącego. Każda odpowiedź przybliża ich do złamania szyfru prowadzącego do niepodległości, a przy okazji – do wyjścia.

Rafał prezentuje umundurowanie

Co to jest archeologia? Podstawy czytania z ziemi (N)

Czym się zajmuje archeolog? Czy interesują go dinozaury? Co można wyczytać z kolorów ziemi? Skąd wiadomo, gdzie szukać stanowisk? Co dawne przedmioty mogą powiedzieć nam o życiu ludzi w pradziejach? Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością i poznać tajniki wykopalisk. Wspólnie odtworzymy wykop archeologiczny, aby przekonać się czym się wyróżniają fragmenty ziemi, które zawierają zabytki. I wreszcie, zmierzymy się z przerażającym, naukowym słowem „stratygrafia” – wspólnie je oswoimy oraz prześledzimy tworzenie  się warstw ziemi. Przyjrzymy się również zabytkom zgromadzonym podczas badań.

Wiek uczestników: 5-16 lat

Moda na archeologię

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał strój ludzi żyjących około 2000 lat temu na ziemiach polskich? A w co mógł być ubrany myśliwy, który zmarł ponad 5000 lat temu? Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się między innymi czy ubrania mogły być kolorowe, jaką biżuterię nosiły kobiety oraz bez czego mężczyzna nie wychodził z domu.

Wiek uczestników: 8-19

Zanim Mieszko został księciem…

W szkole naukę historii Polski rozpoczynamy od podbojów wielkiego księcia Polan, twórcy naszego państwa. Ale kim byli ludzie mieszkający nad Wisłą przed jego panowaniem? Czy tereny Polski mogli odwiedzać Rzymianie? Jak cenny był bursztyn? Jak mieszkali miejscowi, czym się zajmowali, w co wierzyli i jakie czyhały na nich niebezpieczeństwa? Posługując się rekwizytami i dodatkowymi materiałami, przewędrujemy wspólnie przez ponad półtora tysiąca lat pradziejowej historii naszego kraju.

Wiek uczestników: 7-19

Potłuczona historia – jak ją skleić?

Co najczęściej znajduje archeolog? Oczywiście potłuczone garnki! Zidentyfikujemy znalezione na stanowiskach fragmenty ceramiki, dowiemy się, do czego była ona wykorzystywana, w jaki sposób wykonywano naczynia oraz obejrzymy zdjęcia z wykopalisk i oryginalne zabytki. Poruszymy również kwestie dokumentacji i opracowania gabinetowego artefaktów. Następnie, w części warsztatowej, będziemy kompletować prawdziwą, archeologiczną układankę. Uczestnicy pojedynczo lub w grupach dwuosobowych będą pracować nad sklejeniem naczynia. Ich zadaniem będzie przeprowadzanie całościowego procesu konserwacji – począwszy od oczyszczenia ceramiki, poprzez dobranie jej fragmentów, aż po ich sklejenie.

Wiek uczestników: 10-19 lat

Z pradziejów w XXI wiek – Wirtualna Rzeczywistość

Czy archeologia to tylko kopanie w ziemi? Nie! Współcześni naukowcy mają do dyspozycji szereg nowoczesnych technologii, które pomagają im dokładniej badać przeszłość. Podczas wykładu zaprezentujemy najnowsze metody pracy archeologów, natomiast w części warsztatowej uczestnicy będą mogli założyć specjalne okulary i za ich pomocą poznać świat wirtualny. Wyświetlimy filmy w technologii VR, dzięki którym przeniesiemy się na wykopaliska archeologiczne, do starożytnych miast – takich jak Petra – oraz zanurkujemy w głębinach oceanu.

Wiek uczestników: 10-19 lat

Uwaga: Warsztaty wymagają dostępu do Internetu (wystarczy kabel Ethernet) oraz prądu.

Sekrety Kości

Jakie tajemnice skrywa nasz szkielet? Czego można dowiedzieć się z kości po śmierci człowieka lub zwierzęcia? Czy da się określić zawód, jaki człowiek wykonywał za życia lub co było przyczyną czyjegoś zgonu? Czy wół używany był do ciągnięcia pługa? Na wszystkie te pytania odpowiemy na naszych warsztatach. Ich uczestnicy dowiedzą się także, jak różne funkcje pełnią kości tego samego typu, u jakich zwierząt są one najwytrzymalsze czy też ile palców ma koń. Omówimy ponadto podstawy analizy materiału wykopaliskowego.
Zajęcia realizowane są w dwóch wariantach do wyboru: Szkielet człowieka (dla grup starszych) oraz Sekrety kości zwierząt (dla grup starszych i młodszych).

Wiek uczestników: 4-19

Młody Podróżnik (N)

Wspólnie wyruszymy w dalekie kraje, poznamy inne kultury i spróbujemy zrozumieć ich zwyczaje. Prezentacje zawierają elementy lekcji geografii – przyjrzymy się różnym krainom i nieznanym w Polsce zjawiskom przyrodniczym. Każdej prelekcji towarzyszyć będzie część warsztatowa. Przekaz dostosujemy do poziomu percepcji dzieci. Czas trwania to około godzina. Tematy prelekcji: Świat koczowników – Syberia i Mongolia oraz Islandia – kraina lodu i ognia.

Wiek uczestników: 7-16 lat

Baśniowe wędrówki (N)

Na zajęciach rozbudzimy wyobraźnię i sprawdzimy, po co w ogóle opowiada się bajki. Opowiadane historie zaangażują słuchaczy i zachęcą do współuczestnictwa. Zamiast siedzieć na krzesłach wspólnie wywędrujemy w krainy za siedmioma górami! W wersji dłuższej niż 45 minut zajęciom będzie towarzyszyć część warsztatowa (prace plastyczne, skręcanie zwierzątek z balonów i inne). Tematy zajęć: Baśniowe wędrówki po Polsce, Opowieści z czterech stron świata, Opowieści rosyjskie, Historie śniegiem przykryte, Legendy warszawskie.

Wiek uczestników: 4-12 lat

Dawno, dawno temu… – warsztaty tworzenia opowieści

Smoki, elfy, księżniczki, a może latające statki i międzygwiezdne bitwy? Jaką funkcję pełni opowieść i opowiadanie w naszym życiu? Czego uczą baśnie i dlaczego warto je znać? Uczestnicy zajęć poznają ich charakterystyczne elementy, dowiedzą się, kim jest bajarz i co to znaczy „bajać”. Część warsztatowa zakłada tworzenie nowej, wspólnej opowieści. Wersja rozszerzona obejmuje także naukę technik opowiadania i zastosowania technik teatralnych przy przedstawianiu swojej historii. Zajęcia kierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Wiek uczestników: 7-16 lat

Sekretne śledztwa – techniki daktyloskopijne

Jak udowodnić przestępcy przestępstwo? Jak wygląda praca śledczych w miejscu zbrodni? Podczas warsztatów z daktyloskopii zamienimy się w detektywów badających najtrudniejsze sprawy! Co to są odbitki linii papilarnych i czym się różnią od odcisków palców? I po co to rozróżnienie? W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia (jako pamiątek) własnych kart daktyloskopijnych z „odciskami palców”.

Wiek uczestników: 7-16 lat

Wędrówki z jaskiniowcami – historia ewolucji dla młodzieży

Kiedy na Ziemi pojawił się człowiek? Skąd przybył do Europy? Jak przebiegała jego dziejowa wędrówka? Co współczesny człowiek ma wspólnego z neandertalczykiem? Uczestnicy poznają podstawy teorii ewolucji i kształtowania się gatunków. Zobaczą także, jak przebiegała ewolucja człekokształtnych i co wpłynęło na sukces rodzaju homo sapiens. Zajęcia w formie wykładu.

Wiek uczestników: 13-19 lat

Mumifikacja, czyli konserwacja – podróż do starożytnego Egiptu

Przeniesiemy się w świat starożytnego Egiptu i poznajemy jego największe sekrety – mumie! Dowiemy się, w jaki sposób przygotowywano zmarłego do ostatniej drogi, jakie znaczenie miały tajemnicze symbole, w które go wyposażano oraz w co wierzyli starożytni Egipcjanie. Wreszcie, w części warsztatowej, uczestnicy sami będą mogli dokonać… mumifikacji.

Wiek uczestników: 7-12 lat

Wiekowe planszówki – gry i zabawy historyczne

Gry planszowe - warsztaty

To propozycja, z której mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, podczas zajęć, pikników, festynów i innych wydarzeń. Na zajęciach prezentujemy te najstarsze gry planszowe i nie tylko. Uczestnicy będą mieli okazję zagrać m.in. w słynne szachy wikingów, czyli hnefatafl, a także w znany co najmniej od czasów rzymskich młynek, słowiańskie pliszki lub grę „lis i gęsi” znaną od XIV w. Dowiedzą się, kiedy do Europy przybyły karty oraz dlaczego gra w kości właśnie tak się nazywa i jak pierwotnie wyglądała. A także – w co bawili się nasi dziadkowie i jakie zabawy królowały na podwórku jeszcze nie tak dawno temu.

Zajęcia, które bawią ucząc – dawne gry to okazja do przekazania dużej dawki historii!

Zajęcia możliwe do zrealizowania zarówno w sali, jak i na zewnątrz.

Wiek uczestników: 6-99 lat

Młody archeolog – tajniki wykrywania metali

Po co archeologowi wykrywacz metalu? Czy szukanie śladów przeszłości nie ogranicza się tylko do łopaty i szpachelki? Oczywiście, że nie! Współczesny badacz sięga po nowe metody, które pozwalają mu na skuteczniejsze odkrywanie dawnych przedmiotów. Podczas zajęć uczestnicy spróbują swoich sił w obsłudze różnego rodzaju wykrywaczy metali. Dowiedzą się, kiedy i jak można ich używać, aby pozyskać jak najwięcej informacji o przeszłości, a następnie sami spróbują odnaleźć metalowe przedmioty w zaimprowizowanym wykopie. Warsztaty mogą być także propozycją na piknik lub festyn.

Wiek uczestników: 5-19 lat

Wykrywacz metali - warsztaty

Alchemia dla początkujących – warsztaty chemiczne

Alchemia - warsztaty

Przypominamy historię królewskiego alchemika, Michała Sędziwoja i jego wzorem sprawdzamy, na czym polegały pierwsze eksperymenty w czasach zanim chemia zwykła swój obecny kształt. Zajęcia w oparciu o historię rozwoju nauki tłumaczą najciekawsze zjawiska oraz uświadamiają uczniom, w jaki sposób były postrzegane przez ludzi w dawnych czasach.

Uwaga: zajęcia można przeprowadzić w dwóch wariantach: podstawowym –  w sali – lub rozszerzonym –  na wolnym powietrzu. Niektóre z eksperymentów w wariancie rozszerzonym wymagają użycia otwartego ognia. Warsztaty mogą być także propozycją na piknik lub festyn.

Wiek uczestników: 7-19 lat

Pikniki i zajęcia terenowe

Po co archeologowi wykrywacz metali? Jak kiedyś rozpalano ognisko? W jaki sposób wykonywano pradziejową biżuterię? Na czym polegała alchemia? Jak wyglądają wykopaliska w terenie? Realizujemy różnorodne warsztaty pod gołym niebem, gry terenowe, ogniska z opowieściami, a także pikniki naukowe i pokazy. Wiele z naszych zajęć może być przeprowadzonych także w formie stanowiska na festynie. Zapraszamy do kontaktu – wspólnie wypracujemy najlepszy program dla Państwa szkoły, biblioteki, świetlicy, domu kultury!

Wiek uczestników: od 3 lat

Piknik archeologiczny