2023:
W tym roku na piknik pojechała czteroosobowa ekipa. Przygotowaliśmy dla uczestników warsztaty archeozoologiczne, tkackie, o epoce kamienia oraz ceramiczne wg archeologa. Chętni mogli porozpoznawać zwierzęta po ich (prawdziwych!) kościach, samodzielnie zrobić sobie bransoletkę i krajkę z wełny, skleić naczynie ceramiczne według metodologii archeologa oraz dowiedzieć się czegoś nowego o życiu ludzi w epoce kamienia… Impreza była udana, a my kolejny raz mogliśmy przekazać swoją wiedzę i porozmawiać z młodzieżą spod Nidzicy.

2022:

Na początku września po raz kolejny mieliśmy przyjemność wziąć udział w Pikniku Naukowym „Niezapominajki” w Kamionce organizowanym przez Nidzicki Fundusz Lokalny. Tym razem zaprezentowaliśmy cztery stanowiska: chętni mogli spróbować ulepić paciorki metodami zbliżonymi do tych, jakimi posługiwali się pradziejowi szklarze, upleść bransoletkę średniowieczną techniką fingerloop, wziąć udział w warsztatach osteologicznych i nauczyć się rozpoznawać kości myszy, żaby lub krowy. A na najodważniejszych czekał rycerski trening z mieczem.

2021:
Ponownie pierwszą sobotę września spędziliśmy w Garncarskiej Wiosce (Kamionka k/Nidzicy). Wzięliśmy udział w pikniku corocznie organizowanym przez Nidzicki Fundusz Lokalny. Pogoda sprzyjała, więc udały się wszystkie pokazy i prezentacje! Na naszym stoisku chętni mogli posłuchać o paleontologii (a jakże!), jadalnych i leczniczych roślinach oraz tkactwie. Kto miał siły i cierpliwość, mógł samodzielnie wypleść sobie bransoletkę średniowieczną metodą fingerloop. Frekwencja dopisała, nasz dinozaur Reksio został solidnie wygłaskany, a my mogliśmy poobserwować naukowe doświadczenia na stoisku chemika i podziwiać prace dzieci wykonane długopisem 3D!

2020:
Sobotę spędziliśmy na Pikniku Naukowym „Niezapominajki” organizowanym corocznie przez stowarzyszenie Nidzicki Fundusz Lokalny w Garncarskiej Wiosce (Kamionka k/ Nidzicy). Przygotowaliśmy trzy stanowiska edukacyjne. Na pierwszym z nich chętni mogli zagrać w dawne gry planszowe. Na drugim – dowiedzieć się co nieco o kościach zwierząt i porozmawiać o tajnikach pracy archeozoologa. Z kolei na trzecim czekały rekonstrukcje zabytków archeologicznych – odwiedzający mogli poznać funkcje użytkowe pokazanych przedmiotów. Pogoda nam nie sprzyjała, ale nie zdołała mimo wszystko popsuć humorów ani chęci do poszerzania swojej wiedzy. Choć podobała się kaczkom i gęsiom zamieszkującym sąsiadującą ze stoiskami zagrodę.

2019:
We wrześniu, w Garncarskiej Wiosce w m. Kamionka k/Nidzicy, odbył się kolejny Piknik Naukowy Niezapominajki. Zwiedzający mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach z robotyki, spróbować odnaleźć wit. C w owocach lub spotkać się z himalaistą. My przygotowaliśmy stanowisko z wykrywaczami metali, uczyliśmy technik daktyloskopijnych oraz stanęliśmy oko w oko z rzeczywistością VR. Nasi goście mogli również obejrzeć mini wystawę zabytków archeologicznych, rozwiązać tematyczne łamigłówki oraz zobaczyć jak wiele da się wyczytać z warstw ziemi widocznych w profilach wykopów. Na marginesie: Garncarska Wioska to miejsce magiczne! Polecamy!